Upiorne zapowiedzi wydawnictwa Zysk

Wydawnictwo Zysk i S-ka w swoich zapowiedziach umieściło dwie bardzo interesujące pozycje.

Pierwszą z nich jest zbiór długich opowiadań legendarnego twórcy opowieści o duchach, Josepha Sheridana Le Fanu, autora jednej z pierwszych powieści wampirycznych, Carmilli czy wspaniałych opowieści gotyckich Stryj Silas oraz Dom przy cmentarzu. W skład tomu W ciemnym zwierciadle, uznawanego za jedno z jego najwybitniejszych osiągnięć, wchodzą opowiadania: Green Tea (jako Zielona herbata wcześniej publikowana w Opowieściach z dreszczykiem, Iskry 1957), The Familiar (jak podają na forum Gotham Cafe Magnis i Pegaz, jest to tekst bazujący na innym opowiadaniu Le Fanu, The Watcher, które jako Obserwator ukazało się w Opowieściach z dreszczykiem), Mr. Justice Harbottle, The Room in the Dragon Volant (jako Pokój w gospodzie Pod Smokiem, Rebis 1995) i Carmilla (Wydawnictwo Literackie, 1974). Opowiadania oparte na motywach gotyckich, wampirycznych czy opowieści o duchach stanowiły inspirację między innymi dla MR Jamesa, chyba najbardziej kultowego twórcę ghost-stories. Premiera tomu zapowiedziana jest na 11 maja 2015 roku.

W ciemnym zwierciadle to wyjątkowa książka w dorobku Josepha Sheridana Le Fanu, jednego z twórców powieści gotyckiej. Motywem przewodnim są najrozmaitsze przykłady zjawisk nadprzyrodzonych, z których każdy stanowi studium przypadku z archiwum doktora Martina Hesseliusa, lekarza i naukowca zajmującego się studiowaniem stanów psychologicznych w kontekście choroby umysłowej. W umysłach pacjentów doktora Hesseliusa naruszona została granica pomiędzy światem realnym i nadprzyrodzonym: są prześladowani przez mściwe zjawy i wampiry, pojeni trucizną i w efekcie zapadają w sen przypominający śmierć, cierpią na przerażające halucynacje. Doktor jest zazwyczaj w stanie wyjaśnić te zjawiska za pomocą metod psychopatologii, ale dzięki literackiemu chwytowi w postaci obiektywnego z pozoru narratora wiele niepokojących wątpliwości pozostaje dla czytelnika nierozwiązanych.

Każda z opowiedzianych historii porywa frapującym pomysłem fabularnym, a w najsłynniejszej z nich, Carmilli (z której Bram Stoker zaczerpnął pomysł do swojego Drakuli), Le Fanu stworzył typ kobiety wampira, funkcjonujący w kulturze popularnej aż do dziś.

Joseph Sheridan Le Fanu (1814-1873) – pisarz irlandzki, klasyk powieści gotyckiej. Spośród dzieł, które powstały na bazie jego fascynacji siłami nadprzyrodzonymi, warte odnotowania są powieści: Dom przy cmentarzu (1863) i Stryj Silas (1864) oraz zbiór opowiadań W ciemnym zwierciadle (1872). Mimo że Le Fanu za życia odniósł finansowy sukces i był autorem entuzjastycznie przyjmowanych bestsellerów przez ponad dwadzieścia lat, po śmierci został zapomniany i dopiero wznowienie w 1923 roku tej ostatniej książki, opracowanej i opatrzonej wstępem przez M.R. Jamesa, sprawiło, że jego kunszt pisarski został powszechnie doceniony. Dziś uznaje się go za niedoścignionego mistrza w dziedzinie zjawisk niesamowitych i nadprzyrodzonych – wspólnie z Edgarem Allanem Poe i Bramem Stokerem uważany jest za prekursora nowoczesnej powieści grozy.

lefanu-w_ciemnym_zwierciadle

Drugą z zapowiedzi jest powieść Nawiedzony hotel Wilkiego Collinsa, równie kultowego, ale w Polsce nie znajdującego większej popularności współtwórcy gatunku powieści detektywistycznej. Wcześniej powieść wydana była jako Tajemnica pałacu w Wenecji (Iskry 1960, tłum. Wacława Komarnicka). Warto wspomnieć, że Collins został głównym bohaterem bardzo dobrze odebranej, monumentalnej powieści Drood Dana Simmonsa. Data premiery Nawiedzonego hotelu jeszcze nie została ujawniona. Oprócz tytułowej powieści tom zawierał będzie zbiór opowieści niesamowitych autora.

Polski czytelnik może znać Collinsa z opowiadań zmieszczonych w Opowieściach z dreszczykiem oraz Opowieści o duchach (Literackie 1961) a także powieści Księżycowy kamień (Zysk 2013, Iskry 1960), oraz Kobieta w bieli (Czytelnik 1961).

Wilkie Collins, najbardziej uwielbiany autor swoich czasów, prekursor powieści detektywistycznej, w fascynującej mieszance tajemnicy i grozy! Nawiedzony hotel to inteligentne połączenie fabuły typowej dla powieści detektywistycznej z opowieścią o duchach. Rzecz dzieje się w Wenecji, która jawi się jako miasto ponurych kanałów, cieni i śmierci.

Zagadkowa kobieta staje się przyczyną zerwania zaręczyn Agnieszki Lockwood z jej dalekim kuzynem, lordem Monberrym, a następnie zostaje jego żoną. To początek historii, w której losy obu kobiet są ze sobą splecione, a udział w akcji biorą nawet duchy. Nadprzyrodzone wydarzenia, szybkie tempo akcji i mnożące się tajemnice to główne atuty tej klasycznej prozy.

W tomie prócz tytułowej minipowieści znajdziemy wybór najciekawszych opowieści niesamowitych, jakie wyszły spod pióra autora Księżycowego Kamienia.

 collins-nawiedzony_hotel
Upiorne zapowiedzi wydawnictwa Zysk
Przewiń na górę