Jesienne zapowiedzi i premiery

Tegoroczna jesień obfitować będzie w interesujące premiery, których część chcielibyśmy teraz Wam przybliżyć. Zacząć należy od debiutu Aleksandry Zielińskiej, której Przypadek Alicji dostępny jest w księgarniach już od kilku dni. Do tej pory z twórczością Aleksandry zapoznać można się było w wielu antologiach takich jak ZombiefiliaNajlepsze horrory ad 2012, czy 15 blizn. Wydana nakładem WABu powieść reklamowana jest następującymi słowy:

 

Mroźny styczniowy poranek. Ala budzi się na trawniku na Podgórzu. Jest obolała, wycieńczona, brudna. Z trudem przypomina sobie kolejne sceny z minionej nocy: alkohol, narkotyki i nieznajomy, który zasiał w jej brzuchu pasożyta…Pasożyta, którego Ala musi się pozbyć za wszelką cenę. Zwraca się więc o pomoc do Kotka, swojego nowego, niesamowitego przyjaciela. Kotek kieruje ją wprost do króliczej nory. I znika. Ala udaje się do doktora, który robi jej zastrzyk mający wypłukać z niej niechciane dziecko. I wszystko powinno być już normalnie, a jednak coś jest nie tak.
Rzeczywistość staje się podejrzanie niepewna. W mieście pojawia się coraz więcej szczurów. Koty dziwnie się zachowują. Każdy ma taką krainę czarów, na jaką sobie zasłużył.

zielinska-przypadek_alicji

Około 20 października zaś premierę będzie miał nowy tom serii Biblioteka grozy wydawnictwa C&T. Niesamowite historie Elisabeth Gaskell w przekładzie Ewy Horodyskiej będą dwustuośmiostronicowym tomikiem opowiadań gotyckich i ghost-stories wybitnej wiktoriańskiej pisarki.

 

Elizabeth Gaskell (1810-1865) to jedna z najwybitniejszych brytyjskich pisarek XIX wieku. Znana jest z powieści „Północ i Południe”, „Żony i córki” czy „Ruth” – gdzie kobiece bohaterki walczą nie tylko z przeciwnościami losu, ale i o swoje prawa w świecie zdominowanym przez mężczyzn.
Ceniona za swoją twórczość przez Charlesa Dickensa ma też w dorobku kilka prób z gatunku opowieści o duchach czy nowel gotyckich. Najsłynniejsza z nich „Opowieść starej piastunki” weszła już do kanonu ghost-stories i jest włączana niemal do każdej antologii. Podobnie chwalona jest „Uboga klaryska”. Z kolei „Szara Dama” to klasyczna opowieść w duchu historii gotyckich, do których zalicza się także pozostałe dwie nowele tego zbioru: „Opowieść dziedzica” i „Klątwa rodu Griffithsów”. Urzekają one do dziś, a ich niesamowity klimat i mroczna atmosfera są wręcz niedoścignione…

gaskell-niesamowite_historie

 

Okładka w PDF do pobrania.

Wracając zaś do polskiego i współczesnego horroru: Tomasz Siwiec wraz z Tomaszem Czarnym zapowiedzieli wspólny zbiór opowiadań o tytule 9 grzechów głównych, który wydany zostanie przez Horror Masakrę. Będzie to z pewnością rzecz dla fanów horroru brutalnego i przekładającego moc nad subtelność.

siwiec_czarny-9_grzechow_glownych

 

Pozostając w Polsce warto zwrócić uwagę na zbliżającą się premierę nowej antologii polskiego horroru z Repliki. Tym razem i jej tytuł i oprawa nieco odbiega od znanej serii, ale już w środku obok nowych w serii nazwisk znajdziecie teksty pisarzy znanych i cenionych (zagraniczni goście tym razem ograniczeni zostali do jedynie Grahama Mastertona).

 

Horror ma wiele obliczy. Mogą one wzbudzić niepokój, lęk, obrzydzenie, zdziwienie, nierzadko mogą też rozbawić. Niniejsza książka to niezwykle bogaty przekrój konwencji grozy. Zawiera premierowe opowiadania najbardziej znanych polskich autorów gatunku, takich jak Dawid Kain, Krzysztof Maciejewski, Robert Cichowlas, Łukasz Radecki (i wielu innych!), którzy udowadniają, że żadna twarz horroru nie jest im straszna. Przeczytacie historie z rodzaju gore, weird, bizarro, slasher, zombie, horror psychologiczny, animal attack czy ghost story. Gwarantowana różnorodność również jeśli chodzi o formę! Drabble, klasyczne opowiadanie, nowela – zero ograniczeń! A na dokładkę przygotujcie się na niepublikowane wcześniej w Polsce opowiadanie mistrza światowej grozy – Grahama Mastertona! 

oblicza_grozy

Na koniec informujemy o objęciu patronatem Carpe Noctem zbliżającej się premiery Teatro Grottesco Thomasa Ligottiego. Legendarny zbiór przerażających opowiadań mistrza współczesnego weird fiction ma ukazać się w sprzedaży jeszcze w październiku lub listopadzie.

 

 

 

 

 

Jesienne zapowiedzi i premiery
Przewiń na górę