Teatro Grottesco

Z ogromną przyjemnością możemy wreszcie poinformować Was o rozpoczętym preorderze legendarnego Teatro Grottesco Thomasa Ligottiego, uznawanego za jedno z najwybitniejszych dokonań w weird fiction i horrorze w ogóle. Zbiór opowiadań pod patronatem Carpe Noctem ukaże się dwudziestego listopada nakładem wydawnictwa Okultura. 278 stron znakomitej prozy poprzedzonej specjalnym wstępem autora oraz wprowadzeniem znakomitych znawców i popularyzatorów jego twórczości: Woj­ciecha Guni i Sła­wo­mira Wielhorskiego, w twardej oprawie i limitowanym do 500 sztuk nakładzie. Opowiadania w przekładzie Woj­ciecha Guni, Mate­usza Kopacza, Filipa Sku­teli oraz Alek­san­dra Więckowskiego zilustrował Rado­sław Włodarski. Warto też nadmienić, że w tomiku znajduje się także najobszerniejsza bibliografia Ligottiego, którą stworzyli Sła­wo­mir Wiel­hor­ski wraz z Mateuszem Kopaczem specjalnie dla tego wydania. Fani pierwszoligowej literatury grozy nie mogą przegapić tego wydarzenia!

Książkę zamówić można już teraz na stronie wydawnictwa: http://sklep.okultura.pl/thomas-ligotti-teatro-grottesco.html, zaś premiera będzie miała miejsce 20 listopada.

Teatro Grottesco to zbiór najlepszych opowiadań mistrza współczesnych opowiadań grozy, którego niezwykła wyobraźnia ukazuje horror egzystencji. W opowiadaniachLigottiego „zło” nie ma w sobie nic ponadzmysłowego, czai się bowiem tuż za rogiem, a nawet bliżej, w ludzkim ciele, zmysłach, myślach. Nieporównywalny z niczym geniusz Ligottiego zapewnia mu uznanie czytelników i krytyków, którzy wielokrotnie nagradzali go prestiżowymi wyróżnieniami, m.in. Nagrodą im. Brama Stokera oraz International Horror Gild Award. Ligottiego nieprzypadkowo klasyfikuje się jako czołowego reprezentanta weird fiction, gatunku wyrosłego z tego samego pnia co klasyczna groza, w zasadzie stanowiącego osobne zjawisko literackie, które jednak dzieli z horrorem odcienie stanów emocjonalnych wzbudzanych w czytelniku – lęku lub niepokoju. Źródła tego lęku i niepokoju są jednakże zupełnie inne. Można doszukiwać się ich w doświadczeniu zdumienia nieprzenikalnością świata, w labiryntowej dezorientacji uczestników gry, której reguły nie tylko są nieprzejrzyste, ale – zgodnie z prawem ciągłych przeobrażeń – nieustannie tworzone od nowa.

PIERWSZE WYDANIE LIMITOWANE DO 500 EGZEMPLARZY

FORMAT: A5 / TWARDA OPRAWA

“Oto geniusz weird fiction, naturalny spadkobierca Poego, Lovecrafta, Brunona Schulza oraz Kafki!”
– Jeff Vandermeer, autor Podziemi Veniss oraz Miasta szaleńców i świętych

„W opowiadaniach Thomasa Ligottiego czysta, doświadczana całym sobą groza spotyka czystą, wywiedzioną z tej grozy i nieskorumpowaną żadnym sentymentalizmem myśl. Efektem tego spotkania jest piękno nieporównywalne z niczym, co do tej pory oferowała literatura.”
– Jakub Winiarski, pisarz, redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” w latach 2010-2013

„Thomas Ligotti to najbardziej niepokojący, a zarazem najbardziej prawdziwy ze znanych mi autorów. Największy prześladowca nocy i wszystkich jej imion!”
– David Tibet, Current 93

ligotti-teatro_grottesco

Teatro Grottesco
Przewiń na górę