Wieści z Biblioteki Grozy

Wydawnictwo C&T uraczyło nas niedawno zaktualizowanymi zapowiedziami na najbliższy czas. Przede wszystkim mamy już szersze informacje o najbliższym tomie Biblioteki grozy, którym będzie Pięć flakoników M.R. Jamesa, krótka powieść z dreszczykiem, która przypadnie do gustu zapewne nie tylko dojrzałym miłośnikom klasyki grozy, ale też młodszym czytelnikom. 

Montague Rhodes James (1862-1936) to jeden z najwybitniejszych brytyjskich twórców opowieści niesamowitych. Cztery jego niewielkie zbiory takich opowiadań wystarczyły, by uznano go dziś za jednego z mistrzów tego gatunku, obok Algernona Blackwooda i H. P. Lovecrafta. Teksty te, zebrane w dwóch tomach w edycji polskiej – Opowieści starego antykwariusza i Opowieści o duchach – uzupełnia jedyna dłuższa opowieść w dorobku Jamesa, także z pogranicza literatury grozy i fantasy.

Pięć flakoników to historia walki z Mocami Ciemności, choć podana jakby w baśniowej konwencji, co potwierdza tylko różnorodność talentu literackiego M. R. Jamesa… A dzięki oryginalnym ilustracjom Gilberta Jamesa – z pierwszej edycji z roku 1922 – sam tekst nabiera jeszcze większego uroku i klimatu.

Zamieszczamy też do pobrania okładkę w formacie PDF.

 

james-piec_flakonikow

 

Pięciu flakoników możemy spodziewać się w księgarniach w okolicach 27 listopada.

Ponadto w przygotowaniu jest komplet trzynastu opowiadań Edith Nesbit w przekładzie Tomasza Gałązki (luty/marzec). Ten sam tłumacz obecnie bierze się za Łodzie Glen Carrig (The Boats of the Glen Carrig) W. H. Hodgsona, którego polscy czytelnicy mieli już okazję poznać w doskonałej powieści Dom na granicy światów, zbiorze opowiadań Tropiciel duchów (który wydany został w ramach Biblioteki grozy) oraz marynistycznej powieści grozy Widmowi piraci. W przygotowaniu jest też zbiór  E. F. Bensona (maj), a dalej w kolejce Onions, Conan-Doyle, Bierce i Crawford. W serii opublikowana zostanie też współczesna powieść grozy „Bereft” Chrisa Womersleya (wczesna wiosna).

Wieści z Biblioteki Grozy
Przewiń na górę