W weekend do sprzedaży trafił pierwszy w Polsce wybór opowiadań Brama Stokera, pisarza który swoją powieścią Dracula stawiał fundamenty pod jedne ze popularniejszych motywów w historii horroru. Gość Draculi to kolejny tom wybornej serii Biblioteka grozy wydawnictwa C&T, liczy sobie blisko sto siedemdziesiąt stron, na których znaleźć można następujące opowiadania:
- Gość Draculi
- Dom sędziego
- Indianka
- Tajemnica rosnącego złota
- Cygańska wróżba
- Powrót Abla Behenny
- Pogrzeb szczurów
- Sen o czerwonych dłoniach
- Ruchome piaski
Całość, poprzedzona krótkim wstępem Florence Bram Stoker, opublikowana jest w przekładzie Violetty Dobosz oraz Joanny Szczepańskiej. Cena okładkowa to 24zł, ale w księgarniach internetowych bliższa jest dwudziestu złotym. Z wyżej wymienionych opowiadań polski czytelnik miał już okazję poznać Gościa Draculi (publikowany w piśmie Coś na progu) oraz Dom sędziego (jako W domu sędziego, antologia Bramy piekieł). EDIT: Mateusz Skoczylas na naszym facebookowym profilu poinformował, iż opowiadanie Ruchome piaski dostępne jest też od niedawna dla użytkowników permium serwisu Dzika Banda w formie ebooka (jest to opowiadanie „w wersji roboczej” ze zbioru C&T).
To jednak nie koniec informacji. Na końcu książki znaleźć można interesującą wielu sekcję: zapowiedzi! Wkrótce ukazać mają się poniższe tytuły:
- H. P. Lovecraft Kopiec
- Robert W. Chambers Król w żółci
- Elizabeth Gaskell Niesamowite historie
- Edith Nesbit Opowieści upiorne
Prawda, że intrygujące? Zbiór Chambersa wyczekiwany jest przez czytelników już od dawna i można się tylko zastanawiać, czy będzie to przekład autorskiego zbioru o tym tytule, czy wybór opowieści niesamowitych także z innych tomów (The King in Yellow zawiera prócz opowieści niesamowitych także opowiadania pozbawione elementów grozy), o Gaskell i Nesbit, autorkach związanych z horrorem pobocznie także można było już usłyszeć w kuluarach i raczej można się po nich spodziewać wybornej literatury. Czym zaś będzie zbiór Lovecrafta? Wydawałoby się, że zdecydowana większość jego beletrystycznego dorobku jest już polskiemu czytelnikowi doskonale znana – wierzymy jednak, że wydawnictwo Pawła Marszałka pozytywnie nas zaskoczy!
EDIT: Mateusz Skoczylas znalazł też ciekawą informację odnośnie do Kopca na stronie: http://www.inbook.pl/product/show/565694/ksiazka-kopiec-h-p-lovecraft-zealia-bishop-ksiazki-literatura-sensacyjna-horror. Będzie to utwór napisany wspólnie przez Lovecrafta i Zealię Bishop, liczący ok 160 stron, w przekładzie Katarzyny Bogiel. A premierę miałby mieć pod koniec listopada.
Poza tworzeniem kolejnych historii spod znaku grozy H. P. Lovecraft zajmował się również poprawianiem opowiadań z tego gatunku na zlecenie. A jedną z jego klientek wiosną 1927 roku została Zealia Brown Reed Bishop.
To z jej pomysłu na „Klątwę Yiga” powstanie w kolejnym roku tekst, który w większości jest autorstwa samego Lovecrafta.
Podobnie stanie się z opowieścią „Kopiec”. Zarys fabuły tej historii autorstwa Bishop otrzymuje Lovecraft pod koniec roku 1929. Uznaje go za „całkowicie płytki i banalny”. Ale w efekcie jego niebywałej wyobraźni literackiej zrodzi się w kolejnych miesiącach jedna z najdłuższych – i najlepszych – w dorobku mistrza grozy nowel o innych cywilizacjach.
Trzeci tekst będący efektem współpracy z Zealią Bishop to nowela „Sploty Meduzy”. Powstała ona w roku 1930 i kryje w sobie pewne niespodzianki charakterystyczne dla jego pisarstwa…