Zapowiedzi z Biblioteki grozy

Niewiele ponad dwa tygodnie temu premierę miały Opowieści upiorne Elisabeth Nesbit, a już możemy uraczyć czytelników kolejnymi zapowiedziami z Biblioteki Grozy wydawnictwa C&T.

W lipcu na rynku powinien znaleźć się zbiór siedmiu dłuższych opowiadań A.C. Doyle’a o tytule Dziwne zjawiska. Twórca legendarnej postaci detektywa Sherlocka Holemesa mało znany jest zet swoich innych dzieł, niż opowiadania detektywistyczne, ale warto pamiętać, że był wielkim amatorem zjawisk paranormalnych i niejednokrotnie bywał na seansach spirytystycznych, a także napisał obszerne, dwutomowe dzieło The History of Spiritualism.

W dalszej kolejności ukaże się zbiór 24 opowiadań Ambrose Bierce, w którym zawarte będą teksty, których nie publikowano w zbiorach autorskich pisarza. Ze względu na niewielką objętość części opowiadań, zbiór będzie liczył ledwie 160 stron – stanowić ma jednak uzupełnienie dotychczasowych wydań, dzięki czemu polski czytelnik będzie miało możliwość przeczytania kompletu krótkich form beletrystycznych wybitnego amerykańskiego twórcy.

Podobnie w zbliżającym się zbiorze 13 opowiadań E. F. Bensona, który zawierać będzie wyłącznie przekłady niepublikowanych do tej pory w Polsce tekstów (takich jak legendarny Pokój na wieży, Jak z długiej galerii zniknął strach czy Spowiedź Charlesa Linkworta). Zbiór prawdopodobnie otrzyma tytuł Widzialne i nie­wi­dzial­ne (za autorskim zbiorem Visible and Invisible).

U tłumacza jest też drugi zbiór opowiadań Josepha Sheridana Le Fanu. W jego skład wejdą opowiadania:

 • The Ghost and the Bone-setter
 • The Drunkard’s Dream
 • Passage in the Secret History of an Irish Countess
 • Strange Event in the Life of Schalken the Painter
 • Jim Sulivan’s Adventures in the Great Snow
 • A Chapter in the History of a Tyrone Family
 • The Quare Gander

Zachęcamy do dzielenia się opiniami tutaj oraz w wątku na forum Gotham Cafe, gdzie od dawna rozmawia się o kolejnych tomach serii.

 • Szymas

  Ale miła wiadomość na wieczór :)

 • old weirdman

  Tradycyjnie dzięki Panie Pawle za niusy wydawnicze. Seria ta jest tak wyjątkowa,że dorobiła się już sporego grona fanów kupujących praktycznie każdy kolejny tom-bez względu na autora-jaki się w jej ramach ukaże. Oczywiście też do nich się zaliczam. Widzę,że publikacja opowiadań Onionsa nie jest priorytetem wydawnictwa. Ale najważniejsze,że seria wciąż „żyje”. P.s. Nesbith to Edith. Elizabeth to była Gaskell. Małe przeoczenie.

  • Paweł Marszałek kiedyś mi wspominał, że w dużej mierze kolejność ukazywania się tomów jest uzależniona od tego, na kiedy wyrobią się tłumacze – a na tych nie stara się przesadnie cisnąć. Przez to chyba „Król w żółci” był w zapowiedziach dwa lata ;)

 • maszynistaGrot

  Dołączam się do tych podziękowań, wspaniałe wieści. Nie mogę się doczekać lipca:)