Nowości z Biblioteki Grozy wydawnictwa C&T

Otrzymaliśmy od Pawła Marszałka z C&T nieco informacji o bliższych i dalszych premierach z serii Biblioteki grozy. Seria ta cieszy się Waszym nieustannym zainteresowaniem, więc tym przyjemniej nam informować o czekających na publikację tomach. Część informacji będzie się powtarzać w stosunku do poprzednich zapowiedzi, część jest nowa albo rozszerzona.

Na przełomie marca i kwietnia będziecie mogli w księgarniach szukać niedużego zbioru opowiadań pisanych przez H.P. Lovecrafta i Hazel Head, jednej z jego klientek, dla której poprawiał albo pisał na zlecenie teksty. Ich wspólny dorobek to:

  • Człowiek z kamienia
  • Horror w muzeum
  • Skrzydlata śmierć
  • Z otchłani czasu
  • Horror na cmentarzu

Wszystkie te opowiadania ukazały się już wcześniej na rynku, rozproszone po dawniej wydawanych i trudno już dostępnych zbiorach. Teraz otrzymamy komplet w jednej książce, liczącej około sto pięćdziesiąt stron i przede wszystkim: w nowym tłumaczeniu.

Kolejną zbliżającą się premierą będzie wybór dwudziestu czterech wcześniej nie publikowanych w Polsce opowiadań Ambrose Bierce’a. W większości będą to teksty niedługie, ale znaleźć wśród nich będzie można prawdziwe perełki. Do tej pory pisarza tego mogliście czytać w zbiorach: Czy to się mogło zdarzyć?, Jeździec na niebie i inne opowiadania, Oczy pantery, Opowiastki fantastyczne oraz licznych antologii. Wydawca rozważa także w dalszej przyszłości powrót do tekstów, które znalazły się także w tu wymienionych tomach. Warto przy okazji dodać, że inna publikacja Bierce’a, The Devil’s Dictionary, również może zostać w niedługiej przyszłości opublikowana w Polsce (w innym wydawnictwie), natomiast szczegóły nie są jeszcze znane.

Bez wątpienia znaczącą premierą w serii będą również Szalupy Glenn Carrig W.H. Hodgsona, którego znać możecie z doskonałego Domu na granicy światów, Widmowych piratów oraz wydanego z Bibliotece grozy Tropiciela duchów, zbioru opowiadań o paranormalnym detektywie, Carnackim.

Z dawna wyczekiwany jest również tomik Oliviera Onionsa i niewykluczone, że jego Koszmary będą do jesieni również w sprzedaży. Wydaje się, że obok nazwisk takich jak Benson, Machen, Blackwood czy Chambers, to budzi wśród fanów serii najwięcej emocji. Jego dorobek jako twórcy horroru jest nieduży, ale legendarna Wabiąca Ślicznotka, przed wielu laty wydana w Opowieściach z dreszczykiem, nieustannie podsyca oczekiwanie. Z pewnością również doceniony zostanie fakt, iż autor innego kultowego opowiadania, Małpiej łapki, W.W. Jackobs także ma szansę w nieco dalszej przyszłości trafić do serii. Potwierdzony jest już również wybór Wędrowne duchy Francisa Marion Crawforda, który napisał tylko osiem opowiadań grozy więc w tomie znajdą się dwie wcześniej znane rzeczy: Wrzeszcząca czaszka i Górna koja.

Doczekamy się również kolejnego tomu Bensona – wydawca na razie zastanawia się, czy wznowić w nim znane już i cenione u nas teksty tego autora, czy wydać kolejny tomik zupełnie „premierowych”. Informacja zwrotna od czytelników z pewnością będzie mile widziana.

Podobnie jak w przypadku Bierce’a, Joseph Sheridan Le Fanu doczeka się wcześniej już zapowiadanego tomu, zbierającego kolejne nieznane jeszcze w Polsce opowiadania grozy: rozproszone oraz ze zbioru The Purcell Papers. Także tutaj wydawca na pewno chętnie przeczyta Waszą opinię: czy kontynuować wydawanie dzieł Irlandczyka, sięgając również po jego odleglejsze od horroru dzieła? Lata temu wydane były w naszym kraju znakomite powieści Dom przy cmentarzu oraz Stryj Silas, nie wyczerpują one jednak obszernego dorobku powieściowego pisarza, który sięgał często w różne obszary gothic fiction: literaturę kryminalną czy mystery.

Dziwne zjawiska A.C. Doyle’a, choć nie należą do szczytowych momentów serii, spotkały się z pozytywnym odzewem i popularnością wśród czytelników, dlatego na pewno możemy się spodziewać prędzej czy później nie tylko drugiego tomu opowieści niesamowitych twórcy Sherlocka Holmesa, ale również publikacji jego pierwszej powieści: The Mystery of Cloomber.

Na koniec dwie wyjątkowo apetyczne, ale na razie odległe zapowiedzi: Troje szalbierzy oraz Terror Arthura Machena, którego znacie z Innych światów, jednego z najlepiej ocenianych tomów serii. Zwłaszcza jego powieść epizodyczna (w oryginale The Three Impostors) to rzecz legendarna i znakomita, przede wszystkim ze względu na doskonałe The Novel of the White Powder oraz The Novel of the Black Seal, które stanowiły wielką inspirację dla H.P. Lovecrafta. Nad tymi tytułami pieczę trzyma tłumacz, Tomasz S. Gałązka.

Zupełnie niezobowiązująco można za to na razie potraktować wstępne zainteresowanie wydawcy Melmothem Wędrowcem Charlesa Roberta Maturina. Ta obszerna, późnogotycka powieść to prawdziwa biała plama na mapie wydawanej w Polsce klasyce literatury grozy. Trudno na razie powiedzieć, czy coś z pomysłu jej wydania wyniknie, na pewno jednak warto Was jeszcze raz zachęcić do komentowania tak tej, jak i innych propozycji. A jeszcze mocniej do wysuwania kolejnych. Jakie tomy jeszcze chcielibyście znaleźć w serii? Zaręczamy, że wydawca z przyjemnością zapozna się z Waszymi pomysłami.

Nowości z Biblioteki Grozy wydawnictwa C&T
Przewiń na górę