Predator

Jacka Formana, programistę z Doliny Krzemowej, prześladuje pech. Niespodziewanie traci pracę, wypadkowi ulega żona, której zachowanie nasuwa mu podejrzenie, że  jest zdradzany, to jeszcze ktoś go śledzi – ktoś w furgonetce z napisem SSVT – a w domu znajduje  dziwną kostkę oznaczoną tymi samymi literami. Kiedy otrzymuje propozycję, by jako konsultant polecieć do wybudowanej na pustyni w Nevadzie fabryki wykorzystującej nanotechnologię, długo  się nie waha.

Na miejscu dowiaduje się, że głównym wytwarzanym tu produktem są stosowane przez wojsko ultranowoczesne kamery szpiegowskie, złożone nanorobotów – roje genetycznie zmodyfikowanych bakterii E. coli. Jeden z takich rojów wydostał się na zewnątrz, nie słucha poleceń ludzi, zabija napotkane zwierzęta, a w końcu zaczyna polować na ludzi.

Powstrzymanie go spada na Jacka, ponieważ to on napisał kiedyś program użyty do stworzenia tych złożonych z mikrocząsteczek tworów.  Zadanie nie jest proste, bo roje rozmnażają się, a ich sztuczna inteligencja rośnie w zastraszającym tempie, niczym w wielokrotnie przyśpieszonym procesie ewolucji. W zabarykadowanej fabryce, w której niespodziewanie pojawia się żona Jacka, trwa walka o przeżycie.

Tytuł: Predator

Tytuł oryginału: Prey

Autor: Michael Crichton

Wydawnictwo: Albatros

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek

Format: s. 480, oprawa miękka

Data wydania: 16 listopada 2012

Cena detaliczna: ok. 35zł

 

Predator

Data wydania: 2012-11-16

Przewiń na górę