KP #117: Apologia spojlera

Napisalibyśmy, o czym jest sto siedemnasty odcinek Karpiowego Podcastu, ale boimy się, że uznacie to za spojler. Zaryzykujemy i rzucimy tylko krótko: nie bójcie się spojlerów.

 • Mandous

  Bardzo unikam spoilerów w przypadku książek/filmów, na które czekam latami a szczególnie jeśli kończą długi cykl, który czytałem na bieżąco. Pamiętam, że na starym forum raz się z Agą kłóciłem jak czytała ostatniego „Harry’ego Pottera” w oryginale i napisała tylko, że będzie trochę o rodzinie Dumbledora. Ale w przypadku takich książek ja staram się unikać nawet tych informacji, które nic nie zdradzają. Inna sprawa, że trafiłem w necie na zakończenie HP6, na zjeździe przed polską premierą dowiedziałem się wszystkich zwrotów akcji z ostatniej „Mrocznej Wieży”. Ostatnio „Łotra 1” też sobie grubo zaspoilerowałem przed premierą a w żadnym z tych przypadków nie wpłynęło to na moje odczucia płynące z obcowania z dziełem. Czasami to jest faktycznie żart i absurd bo ludzie pieklą się o cokolwiek. Osobiście raczej preferuje opcje z słuchaniem i czytaniem recenzji po własnym zapoznaniu się z dziełem ale tez bardzo często mam tak, że przesłucham/przeczytam przed lektura a po lekturze wracam do recenzji bo i tak wiele z niej nie pamiętam. Tak na dobra sprawę sekcja bezspoilerowa mogłaby się ograniczać do jednego akapitu/kilku minut rozmowy na zasadzie własnie czy danemu recenzentowi podobało się czy nie. Ewentualnie drobny opis ale z drugiej strony to tez spoiler. Mamy przecież część stałych recenzentów, którym już ufamy i sekcja bezpoilerowa na zasadzie polecam/nie polecam jest wystarczająca. Większa dyskusja bez spoilerów ma mniejszy sens bo albo się mówi zagadkami albo i tak spoileruje w większy czy mniejszy sposób.

  • Agnieszka Brodzik

   Też pamiętam tamtą kłótnię i uważałam, że jesteś pojebany, bo skoro nawet taka informacja była dla Ciebie spojlerem to po kiego w ogóle wchodziłeś na temat o Harrym :D Nawet miałam o tamtej sytuacji wspomnieć w podcaście, ale w końcu nie było kiedy.

   • Mandous

    Nie to żebym chciał drążyć temat ale jeszcze chwilę podrążę. Temat dotyczył Harry’ego Pottera ogólnie a siódmego tomu nie było jeszcze w Polsce. Uważam, że w takim wypadku, gdy coś jest ostatnim tomem długiej serii to każda informacja jest spoilerem. Tym samym strefa bezspoilerowa w naszym podcaście też była spoilerem :-)

    • Agnieszka Brodzik

     No i ja tego nie czaję, że jest jakaś wyjątkowa sytuacja, kiedy nawet coś takiego jest spojlerem.

 • Blodek

  Spojlery dla mnie nie istnieją. Często zanim coś przeczytam/obejrzę szukam jak najwięcej info na dany temat.