Jesienne informacje z Biblioteki Grozy wydawnictwa C&T

Dawno nie informowaliśmy o zapowiedziach jednej z naszych ulubionych serii książkowych. Tymczasem już w październiku do sprzedaży trafi kolejny po Osobliwych zjawiskach Le Fanu tom: Zagadkę Cloomber A.C. Doyle’a, a więc pierwszą powieść twórcy postaci Sherlocka Holmesa.

Arthur Conan Doyle (1859-1930) to twórca postaci Sherlocka Holmesa, choć ma w swoim dorobku literackim także kilkanaście opowiadań i dłuższych nowel spod znaku grozy.

Zagadka Cloomber wydana została w roku 1889 i ma wiele cech wspólnych z inną powieścią pisaną w tym samym czasie – Studium w szkarłacie. Ta druga to spotkanie Holmesa z Watsonem, podczas gdy Zagadka Cloomber jest gotyckim thrillerem.

Poznajemy historię dziwacznego generała Heatherstone’a, który zamieszkuje z rodziną na odludziu, w wynajętym domu, Cloomber Hall, i wyraźnie czegoś się boi. Zwłaszcza gdy zbliża się dzień piątego października… Spisujący relację o tajemniczych wydarzeniach w tamtej posiadłości, młody John Fothergill West ma niełatwe zadanie, bo to, czego stanie się świadkiem, trudno mu będzie wyjaśnić w myśl praw natury…

Przypominamy od razu, że to drugi raz, kiedy A.C. Doyle trafia do Biblioteki grozy, poprzednio mieliśmy okazję zapoznać się z jego opowieściami niesamowitymi w Dziwnych zjawiskach.

Za przekład powieści odpowiada Aleksandra Wolnicka, a na półki księgarń możecie zacząć zerkać najpóźniej 27 października.

Końcem listopada albo początkiem grudnia będziemy mogli wrócić autora, który w serii pojawił się do tej pory najczęściej. Nienazwane Lovecrafta będzie zawierało selekcję tekstów, które nie pojawiły się w dwóch tomach przekładów Płazy. Nie będą to jednak bezwzględnie wszystkie pozostałe teksty, ale te które szczególnie warto z nich znać, te najlepsze. Na razie spis treści kształtuje się jak poniżej:

 • Beyond the Wall of Sleep
 • The Transistion of Juan Romero
 • The Terrible Old Man
 • The Cats of Ulthar
 • From Beyond
 • Hypnos
 • Lurking Fear
 • Unnamable
 • In the Vault
 • Two Black Bottles
 • The Dreams in the Witch House
 • The Disinterment
 • The Night Ocean

Zbiór planowany jest na 240 stron i kosztować będzie najpewniej 27 zł.

Pozostając w klimacie, w styczniu czeka nas naprawdę istotna premiera (to może być naprawdę szybka książka roku), czyli Troje szubrawców Arthura Machena, czyli niezwykła powieść epizodyczna, która stanowiła wielką inspirację dla samego H.P. Lovecrafta
 1. Prologue
 2. Adventure of the Gold Tiberius
 3. The Encounter of the Pavement
 4. Novel of the Dark Valley
 5. Adventure of the Missing Brother
 6. Novel of the Black Seal
 7. Incident of the Private Bar
 8. The Decorative Imagination
 9. Novel of the Iron Maid
 10. The Recluse of Bayswater
 11. Novel of the White Powder
 12. Strange Occurrence In Clerkenwell
 13. History of the Young Man With Spectacles
 14. Adventure of the Deserted Residence

Powrót Machena do serii po 11 latach to naprawdę rewelacyjna informacja dla fanów klasycznego horroru, zwłaszcza że nowy tom zawierać będzie bardzo cenione i istotne dla gatunku teksty jak Novel of the Black Seal czy Novel of the White Powder. Zbiór, tak jak Inne światy, przełoży Tomasz S. Gałązka, a okładkę stworzy Krzysztof Wroński, którego prace cieszą się świetną opinią wśród fanów serii.

Dalsze zapowiedzi prezentują się również imponująco, choć chyba wszystkie już z zapowiedzi znacie, wygląda to obecnie tak: F. Marion Crawford Wędrujące duchy, Vernon Lee Nawiedzenia (4 opowiadania/nowele), E. F. Benson Pokój na wieży (13 opowiadań), A. C. Doyle Igranie z duchami (7 opowiadań), a dalej Henry James i W.W. Jacobs.

Koniecznie dajcie znać, jak podoba się Wam ten plan. Na które tytuły czekacie najbardziej?

 • maszynistaGrot

  Wspaniałe wieści!!

  Oczywiście na czoło wysuwa się Machen, po rewelacyjnych „Innych światach” to było pewne że będzie trzeba go dalej wydawać, sam jestem ciekaw jak sprawdzi się w dłuższej formie literackiej.

  HPL to pewnie większość opowiadań znam, choć tytuły angielskie więc już sam dokładnie nie wiem, tak czy inaczej nawet dla jednego nieznanego utworu bezwzględnie warto będzie ten tomik kupić, choć po tym co wyprawiał w ostatnich latach Vesper chyba trudno będzie czymś wybitnym zaskoczyć.

  Super że Henry James będzie oraz kontyunacja Bensona. Co do Doyla to mam wątpliwości, ale oczywiście też zakupie, może akurat się pozytywnie zaskoczę.

  • Nie wiem, czy zaglądasz na fejsa, więc jeszcze tu dodam.
   Krótka informacja o odleglejszych zapowiedziach: zbiory Margaret Oliphant, Gertrude Atherton, Rudyarda Kiplinga i Johna Buchana trafiły już do tłumaczy. To plany na 2018/2019.

   Na Machena tez czekam wyjątkowo mocno!

   • maszynistaGrot

    Nie zaglądam, fajnie że zapodałeś. Co do BG to niestety u mnie mały zastój- ostatnie tomiki jeszcze nie kupione. Ale jak tylko lepiej z kasą stanę to od razu hurtowe zakupy zrobię. W ogóle jakaś od dawna nie spotykana sytuacja – w ostatnim czasie w ogóle książek nie kupuje, a wypożyczam z biblioteki. Ale jak się czyta klasykę literatury pięknej to można sobie na takie numer pozwalać. A że większość i tak mam w swojej kolekcji domowej to też robi swoje… Jeszcze żeby tak ktoś wydał „Zmartwychwstanie” Tołstoja i „Zamek” Kafki to będę happy – a właśnie wiesz Paweł, że lokator wydał w tym roku „Amerykę” Kafki pod tytułem „Zaginiony”? Zastanawiam się nad kupnem choć wolałbym ten „Zamek” jednak…