Kilka dni temu mieliśmy premierę nowej książki z serii Biblioteki grozy wydawnictwa C&T, przerażająco-baśniowego W poszukiwaniu nieznanego Kadath H.P. Lovecrafta.
Po latach oczekiwań, w nowym przekładzie Violetty Dobosz, legendarna opowieść z dorobku najsłynniejszego pisarza grozy.
Jak pisał sam autor o ukończonej 22 stycznia 1927 roku opowieści: “to awanturnicza kronika niewiarygodnych przygód w krainie snu”. A z kolei S. T. Joshi w słynnej książce H. P. Lovecraft. Biografia dodaje, że: “W poszukiwaniu nieznanego Kadath pełne jest cudów, zachwycających elementów fantasy, a nawet horroru, które czynią z niego frapujące dzieło” (w tłum. Mateusza Kopacza).
W poszukiwaniu Kadath wyrusza do krainy snu Carter, znany już z opowiadań Zeznania Randolpha Cartera (1919) i Nienazwane (1923). Wybiera się tam po opuszczeniu rodzinnego Bostonu. A to, co spotka go po drodze i jakie wnioski wyciągnie z tej wędrówki w nieznane, daje popis niesamowitej wyobraźni Lovecrafta i urzeka do dziś kolejne pokolenia czytelników.
Przypominamy, że to kolejne po Zewie Cthulhu, Przypadku Charlesa Dextera Warda i Kopcu dzieło mistrza weird-fiction w kultowej serii. A kolejne znajdują się już w bliskich planach wydawcy. Dalej ukazać ma się jeszcze W górach szaleństwa oraz zbiór opowiadań Nienazwane, którego treść podajemy za serwisem HPLovecraft.pl:
- POZA MUREM SNU
- ZEZNANIE RANDOLPHA CARTERA
- Z OTCHŁANI
- HERBERT WEST — REANIMATOR
- KSIĘŻYCOWE MOCZARY
- HYPNOS
- PRZYCZAJONA GROZA
- NIENAZWANE
- PRZEKLĘTY DOM
- ZIMNO
- MODEL PICKMANA
- SNY W DOMU WIEDŹMY
- COŚ NA PROGU
Poza Lovecraftem plany są równie obszerne. W kolejce redakcyjnej znajduje się obecnie „Pieć flakonikow” M.R. Jamesa oraz „Niesamowite historie” Elisabeth Gaskell. W kolejce translatorskiej czekają zaś utwory Benson, a Conan-Doyle’a oraz Nesbit. Fani klasyki światowej grozy mogą się czuć przez C&T rozpieszczani.