Seryjni mordercy, rytualne zbrodnie i polska nauka

16 i 17 października we Wrocławiu odbędzie się ogólnopolska sesja naukowa „Zbrodnia w kulturze”. Jej organizator, Stowarzyszenie „Trickster” zaprasza do zapoznania się z ponad dwudziestoma obliczami m.in. filmowej, literackiej czy historycznej zbrodni. Wstęp wolny

Niewiele spośród bliskich człowiekowi zjawisk doczekało się tak licznych kulturowych reprezentacji jak zbrodnia. Niezależnie od szczegółowych definicji tego pojęcia – czy mówimy o zbrodni w kontekście prawnym, czy etycznym, konkretnym czynie czy tylko zamiarze lub zbrodniczej myśli – jest ona wszechobecna i bardzo bliska nie tylko współczesnemu człowiekowi. Samo w sobie jest to pojęcie bardzo ogólne i niezwykle pojemne. Stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców oraz narzędzie faktycznego wpływu i przeobrażania naszej rzeczywistości. Przeraża, ale i fascynuje, czego dowodzą tysiące kryminałów wydawanych na całym świecie czy setki policyjnych i detektywistycznych seriali i filmów.

16 i 17 października we wrocławskim klubie dyskusyjnym CaféTHEA (Przejście Żelaźnicze 4, tuż przy Rynku) zapraszamy na naukowe spotkanie ze zbrodnią w kulturze. Na słuchaczy czeka ponad dwadzieścia wystąpień poświęconych m.in. serialowym, filmowym i literackim seryjnym mordercom, w tym Dexterowi Morganowi czy Kubie Rozpruwaczu, a także zbrodniarzom wojennym, morderstwom rytualnym czy działaniu włoskiej mafii i kradzieżom dzieł sztuki.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”, które od 2013 roku zrzesza reprezentujących różne dyscypliny badawcze naukowców z całej Polski. Razem prowadzą wielostronne i interdyscyplinarne badania nad kulturą popularną i popularyzują ich wyniki poprzez sesje naukowe, cykle warsztatowe, prelekcje i publikacje.

Więcej informacji na temat stowarzyszenia na naszej stronie internetowej – tricksterzy.pl. Zachęcamy także do polubienia profilu Trickstera na Facebooku – http://www.facebook.com/Kolo.Badaczy.Popkultury.Trickster.

Seryjni mordercy, rytualne zbrodnie i polska nauka
Przewiń na górę