Nowości z Biblioteki grozy

Jesienią ukazała się jak na razie ostatnia książka z serii Biblioteki grozy wydawnictwa C&T. Szczęśliwie otrzymaliśmy niedawno świeżą porcję informacji dotyczących tego, co w fani klasyki horroru wydawanego przez Pawła Marszałka będą mogli przeczytać w najbliższych miesiącach.

Pod koniec kwietnia w księgarniach pojawią się Opowieści upiorne Edith Nesbit, zmarłej w 1924 r. angielskiej pisarki i poetki, znanej przede wszystkim z literatury dziecięcej. Wśród trzynastu opowiadań zawartych w tomiku – jak informuje wydawca –  znajdzie się niezwykle popularny w anglojęzycznym horrorze tekst Jak żywi, marmurowi (Man-size in marble). Za przekład odpowiedzialny jest znany już fanom serii Tomasz Gałązka (wcześniej tłumaczący Hodgsona, Bradbury’ego czy Machena).

W dalszej kolejności w czerwcu spodziewać się będzie można siedmiu dłuższych form w Dziwnych zjawiskach A. C. Doyle’a, następnie Widzialnego i niewidzialnego E. F. Bensona, absolutnego klasyka ghost-story, dalej kolejnego przekładu Lovecrafta i wreszcie z dawna wyczekiwanego tomiku Olivera Onionsa, o którego opowiadaniach autor Zewu Cthulhu wypowiadał się niezwykle pozytywnie, a na które polski czytelnik czeka już wiele lat. Warto dodać, że pojedyncze, znakomite opowiadania Bensona i Onionsa znaleźć można w kilku wydanych przed laty antologiach, takich jak Pokój na wieży (Benson), Opowieściach o duchach prawdziwych (również Benson) czy Opowieściach z dreszczykiem (Onions). Ciekawostką może być też fakt, iż zbiór opowiadań Olivera Onionsa zapowiadany był przed wielu laty w wydawnictwie Civis Press, odpowiedzialnym za publikację znakomitych zbiorów Dama tyfusowa Ewersa, Kościana ręka Strobla i powieśc Egzorcysta Blatty’ego oraz skróconego wydania Draculi Stokera. Do publikacji wtedy, w okolicach 1990 roku niestety nie doszło.

Da się zauważyć, że w kolejnych zapowiedziach wydawnictwa następują pewne rotacje w kolejności, ostatecznie jednak z całą pewnością fani klasycznej literatury grozy będą podobnymi wiadomościami ukontentowani.

nesbit-opowiesci_upiorne

Nowości z Biblioteki grozy
Przewiń na górę