Duńska Królowa Kryminału w Polsce!

Sara Blædel to najbardziej popularna w Danii autorka kryminałów. Na swoim koncie ma siedem książek (jest już w trakcie pisania ósmej), a każda z nich gościła na 1. miejscu duńskiej listy bestsellerów. Jej książki ukazały się w siedemnastu krajach, przetłumaczono je na piętnaście języków. Zakupione zostały już prawa do ekranizacji. Dzięki ciężkiej pracy i determinacji zdobyła tytuł „Duńskiej Królowej Kryminału”, a do wiernych fanów jej twórczości należy sama Camilla Läckberg. W 2012 roku nakładem Prószyńskiego i S-ki ukażą się dwa pierwsze tomy cyklu Sary Blædel o przygodach komisarz Louis Rick. Pierwszy z nich – „Handlarz śmiercią” – trafi do księgarń już 26 czerwca.

Sara Blædel urodziła się w 1964 roku w Kopenhadze. Jej zainteresowanie opowiadaniem historii i pisaniem, a przede wszystkim powieściami kryminalnymi zrodziło się już w jej wczesnej młodości, dużo wcześniej niż skandynawskie kryminały szturmem podbiły świat.
Jako córka znanego duńskiego dziennikarza Leifa Blædela i Annegrethe Nissen, aktorki teatralnej, telewizyjnej i filmowej, Sara stale miała kontakt z nieustającym strumieniem pisarzy i aktorów zalewającym dom Blædelów. Mimo zmagań z dysleksją, książki stanowiły dla niej świat, do którego mogła uciec, kiedy jej natura introwertyczki domagała się odcięcia od zgiełku codzienności.

Sara próbowała swoich sił w różnych dziedzinach, była kelnerką w restauracji i zajmowała się projektowaniem graficznym, aż wreszcie założyła wydawnictwo pod nazwą Sara B, publikujące duńskie przekłady amerykańskich powieści kryminalnych.  Działalność wydawnicza w końcu zaprowadziła Sarę do dziennikarstwa. Pisarka zajmowała się relacjonowaniem rozmaitych zdarzeń, od procesów karnych po premierę pierwszej części „Gwiezdnych wojen”. To właśnie w tym czasie, a konkretniej – będąc na nartach w Norwegii, Sara zaczęła pracować nad pomysłami do swojej pierwszej powieści. W roku 2004 Louise i Camilla objawiły się po raz pierwszy w książce „Handlarz śmiercią”, a Sara zdobyła nagrodę Duńskiej Akademii Kryminału za debiut.

Proces twórczy Sary przebiega bardzo intensywnie. Sama mówi: „Naprawdę nie jestem wtedy przyjemnym towarzystwem. Każdy woli, żebym się z tym uporała gdzieś w jakimś innym miejscu”. Tym innym miejscem jest letni dom z wielkimi oknami i panoramicznym widokiem, białymi meblami ogrodowymi i gazowym grillem. To właśnie w tym pozornie sielskim otoczeniu Sara wymyśla zagadki brutalnych morderstw.
W procesie twórczym Sary ważną rolę odgrywa również zbieranie materiałów. Pisarka uważa, że wyobraźnia ma najlepszą szansę na rozwój, kiedy ograniczają ją ramy rzeczywistości. „Staram się dowiedzieć jak najwięcej, aby stworzyć realne tło”. Większość lokacji tworzących świat Louise Rick pochodzi więc z importu ze świata rzeczywistego. Mieszkanie Louise to dawne mieszkanie Sary w Kopenhadze, bohaterka powieści odwiedza również te same kawiarnie co Sara.

Obecnie Sara mieszka z rodziną na północnych przedmieściach Kopenhagi. Zawsze kochała zwierzęta, wciąż lubi jeździć konno, a w jej domu znalazło się miejsce dla kota i golden retrievera. Kiedy nie jest zajęta popełnianiem brutalnych morderstw na papierze, działa jako ambasadorka organizacji Save the Children oraz jako jurorka konkursu filmów dokumentalnych.

Duńska Królowa Kryminału w Polsce!
Przewiń na górę