Alraune

Z przyjemnością informujemy o jednej z najciekawszych nadchodzących premier 2014 roku. Wydawnictwo Agharta niemal w chwilę po wydaniu wznowienia przedwojennego wydania Zielonej twarzy Meyrinka, sięga po dorobek innego z wybitnych niemieckich mistrzów grozy, kontrowersyjnego twórcy trylogii Franka Brauna, Hannsa Heinza Ewersa. Poniżej zamieszczamy zapowiedź wydawcy:

Hanns Heinz Ewers (1871-1943) – kontrowersyjny i niezwykle poczytny przed wojną niemiecki pisarz. Autor powieści, opowiadań, reportaży podróżniczych. Zasłynął jako kontynuator tradycji literackich E.A. Poe i jeden z prekursorów współczesnego horroru. Do jego wpływu przyznawał się H.P. Lovecraft, a w Polsce Stanisław Przybyszewski, jego przyjaciel, popularyzator i tłumacz.

Mimo iż dzieło zaliczone zostało do gatunku prozy niesamowitej, owa niesamowitość, co podkreślał sam pisarz, daje się zawsze wytłumaczyć w sposób naturalny. Fascynowała go mroczna strona ludzkiej psyche i rozmaite patologie z niej płynące. Stąd w jego twórczości pojawiają się tematy i obrazy bardzo śmiałe jak na swoje czasy. Perwersyjna seksualność, przemoc i szaleństwo odmalowane są chłodnym okiem nietzscheańskiego amoralisty, a prezentowane historie są pretekstem do ukazania ludzkiego zwierzęcia ukrytego pod maską społecznych konwenansów.

Nazwisko Ewersa okryte jest niesławą w związku z jego zaangażowaniem w narodowy socjalizm. Na zlecenie samego Führera napisał nawet hagiografię SA-manna Horsta Wessela zatytułowaną Einer von vielen. Mimo to, na skutek konfliktów partyjnych, jego twórczość została w 1934 r. zakazana. Pisarz umarł w nędzy, a jego flirt z NSDAP płożył się cieniem na powojennej recepcji jego twórczości.

Prezentowana powieść jest pierwszym polskim współczesnym wydaniem.

Alraune jest najsłynniejszą pozycją w dorobku Ewersa. Wraz z Uczniem czarnoksięskim i Wampirem układa się w cykl połączony osobą Franka Brauna, stanowiącego porte-parole samego autora.

Powieść przetwarza temat sztucznego człowieka znany z historii o monstrum Frankensteina, dodatkowo jednak za tło filozoficzne służy modna wówczas eugenika. Tytułowa Alraune to kobieta powstała w wyniku eksperymentu sztucznego zapłodnienia prostytutki nasieniem skazanego mordercy. Alraune brak jakiegokolwiek kręgosłupa moralnego, w związku z czym dopuszcza się ohydnych czynów, by na koniec szukać zemsty na swoim twórcy.

Carpe Noctem objęło premierę powieści swoim patronatem i z pewnością przekażemy czytelnikom kolejne informacje dotyczące wydania. Tymczasem osoby pragnące zapoznać się przed premierą Alrauny z dorobkiem niemieckiego brutala i sadysty (jak określał Ewersa w swojej korespondencji Grabiński), mogą z łatwością znaleźć w antykwariatach czy bibliotekach jego opowiadania w zbiorach takich jak Najwyższa miłość, Dama tyfusowa czy antologie Maska śmierci i Demony perwersji wydawnictwa Kabort, lub klasycznym już zbiorze Czarny pająk

ewers-alraune

Alraune
Przewiń na górę