Zero

Czym jest literatura? Powiedziałby ktoś, że jest to opowiadanie historii, miałby on racje. Ale nie do końca, pojawiają się bowiem od czasu do czasu książki, które nie tyle snują przed nami opowieść, tylko raczej wprawiają nas w pewien stan umysłowy czy emocjonalny. Długo potem trwają w naszej świadomości wypływając na wierzch co jakiś czas. W podobny stan wprowadza lektura „Zera” debiutanckiej powieść Kathe Koji.

Fabuła, choć mocno pretekstowa, traktuje o Nicholasie Reidzie, nieudanym poecie pracującym w wypożyczalni video. Punktem zwrotnym w jego dosyć żałosnym życiu jest znalezienie w swojej kamienicy dziury, a właściwie Nibydziury, bo nikt nie wie co to do końca jest. I tu się zaczyna, bohaterowie eksperymentują z rzeczoną Nibydziurą, bawią się nią, patrzą jak działa na owady, zwierzęta. Nicholas postanawia sfilmować jej wnętrze, w ten sposób zostaje połączony z ową zagadkową dziurą w pakamerze na dole kamienicy. Czuje jak ona go wchłania, pożera i…. jak go zmienia. Nie fizycznie, wszystko dzieje się w środku w nieustannej podróży w głąb siebie. Tak właśnie pisze Koja, wszystko jest zapisem zawartości umysłu bohaterów.

Chociaż powieść Koji jest niewątpliwie horrorem, to zarazem zgoła innym niż to, do czego nas przyzwyczaił King czy Barker. W „Zerze” nie straszy sam fakt nadprzyrodzony, straszy klimat, straszy chaos wyłaniający się zewsząd, ze specyficznego rodzaju narracji, z wewnętrznego ekshibicjonizmu bohaterów. Właśnie narracja, pierwszoosobowa, naładowana emocjonalnie, gęsta i chaotyczna buduję właściwą grozę, ma się wrażenie, że świat nagle staje się czymś obcym i nie takim oczywistym jak się wydaje na co dzień.

Boleć może tylko niedocenienie z jaką się spotyka proza tej obiecującej autorki,chociaż proza ta jest momentami bliska geniuszu, ona boli. Boli bardziej niż czytanie horroru o duchach czy innych potworach. Koja wprowadza w umysł czytelnika chaos tak skutecznie że po zakończeniu lektury sami jesteśmy zarażeni wirusem Nibydziury. Niewątpliwie jedna z najlepszych pozycji na rynku horrorów, wstrząsająca książka.

Zero

Tytuł: Zero

Autor: Kathe Koja

Wydawca: Zysk i S-ka

Format: 264 s

Cena okładkowa: 25,00 zł

Opis z okładki: Wszystko zaczęło się, gdy Nakota ujrzała w jednym z pokoi ciemny otwór i zapragnęła kochać się tam, docierając do sekretnych, pełnych nadziei głębi. Postanawiając eksperymentować, umieściła najpierw owada, a potem mysz w niby dziurze. Z otchłani Nibydziura każdego dnia i nocami przyzywa Nicholasa, zarażając jego duszę i wciągając go w podróż w świat obsesji, mroku i ślepego trafu.

Przewiń na górę