The Girl Next Door

O Jacku Ketchumie świat usłyszał w roku 1981 dzięki kontrowersyjnej i brutalnej powieści „Off Season”. Paradoksalnie, to właśnie zła prasa książki zapewniła mu późniejszą poczytność. Apetyt miłośników grozy na prozę Ketchuma okazał się tak wielki, że gdy w roku 1989 Warner Books opublikowało po raz pierwszy „The Girl Next Door”, książka rozeszła się jak świeże bułeczki. Na ponowne wydanie powieści trzeba było czekać sporo lat, bo dopiero w 2005 roku wydawnictwo Leisure Books zdecydowało ponownie wprowadzić na półki księgarskie to przerażające dzieło. 

Powieść „The Girl Next Door” została zainspirowana autentycznymi wydarzeniami, które rozegrały się w roku 1965. Pierwowzorem książkowej postaci Meg była 16-letnia Sylvia Marie Likens, którą wielokrotnie poniżano i poddawano nieludzkim wręcz torturom. Na jej ciele odnaleziono ponad sto różnych ran oraz wypalony napis: „Jestem prostytutką i jestem z tego dumna!”. Sprawa ta, mimo upływu lat, budzi po dziś dzień wiele emocji wśród mieszkańców Indiany w Stanach Zjednoczonych. 

Akcja książki rozgrywa się w latach 50-tych na przedmieściach Ameryki, gdzie wszyscy wszystkich znają, a stróże prawa nie mają zbyt wielu powodów do interwencji. Po tragicznej śmierci rodziców, 14-letnia Meg Loughlin wraz z młodszą siostrą Susan trafiają pod skrzydła swoich krewnych, rodziny Chandlerów. W nowym domu rządzi apodyktyczna Ruth, która faworyzuje swoich synów i jednocześnie pogardza dziewczynkami. Spirala przemocy wobec Megan przybiera coraz większe rozmiary. Wkrótce nastolatka zostaje zamknięta w piwnicy, gdzie przez wiele dni będzie torturowana i poniżana nie tylko przez Ruth, ale także przez pozostałe dzieci. 

„The Girl Next Door” zaczyna się dość sielankowo. Mamy bandę dzieciaków, które całe dnie spędzają na wspinaniu się po drzewach, łowieniu raków i oglądaniu telewizji. Historię Meg przedstawia nam David, naoczny świadek wydarzeń. Ta pierwszoosobowa narracja, niczym w klasycznych utworach grozy dodatkowo angażuje czytelnika w opowieść Davida. Książka osiąga moment krytyczny w chwili, gdy Megan w akcie desperacji powiadamia o domowych problemach funkcjonariusza policji. Ketchum od tego wydarzenia prowadzi nas w prawdziwe otchłanie piekieł. Najpierw Meg przestaje otrzymywać posiłki, by później zostać całkowicie ubezwłasnowolniona. Zamknięta i skrępowana w piwnicy przeżywa prawdziwy dramat. Deprawacja dzieci sięga tutaj zenitu. Meg jest bita, przypalana i wykorzystywana seksualnie przez swoich rówieśników. A to jedynie kropla w morzu wszystkich okropieństw, które przedstawia autor na kartach tej książki. Dziewczynka staje się nie tylko ofiarą, ale także obiektem fascynacji (również seksualnej). W umyśle nieukształtowanych dzieci zaczynają się pojawiać coraz bardziej chore i sadystyczne wizje, które po kolei zostają wcielane w życie. Głównej bohaterce zostaje zabrane wszystko. Ubranie, godność, a nawet pierścionek, który był jedyną pamiątką po matce… Dawka ekstremum, jaka jest prezentowana w „The Girl Next Door” może poruszyć naprawdę niejednego czytelnika. Najbardziej uderzać może ukazanie mrocznych instynktów u najmłodszych. Co prawda nie jest to temat nowy, jednak nawet dzisiaj jest niezwykle rzadko podejmowany przez twórców kultury masowej Książka jest swoistym magnum opus Jacka Ketchuma i to właśnie z tą powieścią kojarzone jest powszechnie nazwisko autora. 

Na pewno nie jest to lektura łatwa i przyjemna. Jest to wnikliwe studium bólu i szaleństwa. Powieściowa groza najzwyczajniej w świecie puka do drzwi naszej codzienności. Ketchum zdaje się pytać każdego z nas o istotę człowieczeństwa. Wampiry i wilkołaki zostały zastąpione w „The Girl Next Door” pierwotnym złem, drzemiącym w drugim człowieku. I chyba to jest w tym wszystkim najbardziej przerażające. W potwora nam dzisiaj trudno uwierzyć, w drugiego człowieka zdecydowanie łatwiej…

The Girl Next Door

Tytuł: The Girl Next Door

Autor: Jack Ketchum

Wydawca: Leisure Books

Data wydania: 2005

Format: 370 s.

Przewiń na górę