The Element Encyclopedia of Vampires

Do tej pory na mojej półce z encyklopediami wampiry były reprezentowane przez książkę Boba Currana „Encyclopedia of the Undead”. Jako że bardzo lubię tego typu publikacje i zbieram co ciekawsze z nich, muszę znaleźć trochę miejsca na nowe wydawnictwo. „The Element Encyclopedia of Vampires” Theresy Cheung to spora, ładnie wydana książka, zawierająca 700 stron tekstu i ilustracji. W porównaniu z 300-stronnicową publikacją Currana, możemy mówić o dużo większej ilości materiału. 

Zbiór dedykowany jest pamięci Montague Summersa, anglikańskiego pastora i uczonego, badacza legend związanych z wampirami, wilkołakami i wiedźmami. Summers był autorem licznych publikacji poświęconych okultyzmowi i stworom z legend. Jego „The History of Witchcraft and Demonology” z 1926 roku zapoczątkowała poważne badania antropologiczne nad rozmaitymi dziećmi mroku.

Encyklopedia, jak przystało na poważne wydawnictwo, zaczyna się od ciekawego wstępu, który wprowadza nas m.in. w historię wampirów, referuje badania naukowe nad chorobami wiązanymi z wampiryzmem i omawia pokrótce garść legend. To powierzchowna, ale bardzo ważna część encyklopedii. Po części wstępnej przechodzimy do poważanie opracowanego indeksu nieumarłych. Są tu postaci historyczne i literackie, miejsca, hasła przedmiotowe, a nawet omówienia zagadnień pokrewnych, takich jak kanibalizm czy opętanie. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z publikacją wydaną w 2009 roku, możemy mówić o bardzo aktualnym zestawie danych. Zawiera on bowiem również informacje o wszelkich nowych nurtach literackiego wampiryzmu, które powstały na fali popularności „Zmierzchu” Stephanie Meyer. Ciekawe jest też zakończenie encyklopedii. Ostatnie 50 stron, zatytułowane „Słownik wampirów”, zawiera kalendarium, wybraną bibliografię, oraz dokładne indeksy hasłowe, bardzo pomocne w korzystaniu z książki. 

Nie spodziewam się, by ktoś w Polsce wydał tę publikację, jednak można ją u nas kupić, na dodatek za niewielkie (w stosunku do wartości) pieniądze. Mój egzemplarz kosztował niecałe 60 złotych, co w porównaniu z ceną oryginału – 20 funtów – jest dość korzystnym wydatkiem. 

The Element Encyclopedia of Vampires

Tytuł: The Element Encyclopedia of Vampires

Autor: Theresa Cheung

Wydawca: Harper Collins

Data wydania: 2009-10-01

Format: 706 s.

Cena okładkowa: 29,95 $

Przewiń na górę