Światła pochylenie

Bohaterami książki „Światła pochylenie” jest dwójka bardzo starych duchów, które ostatecznie trafiają do ciał nastolatków, co mocno komplikuje ich dotychczasowe nie-życie. Helen już od ponad stu lat wędruje za Gospodarzami – osobami, które nawiedza. Najczęściej są to osoby w jakiś sposób powiązane z literaturą: poeci, pisarze. Gdy rozpoczyna się opowieść, Helen właśnie towarzyszy panu Brownowi, nauczycielowi literatury angielskiej, który w sekrecie pisze swoją własną książkę. Helen czuje się z nim blisko związana i trudno jej zaakceptować to, że on zakochał się w innej kobiecie. Jednak wkrótce i jej mocniej bije serce – nagle odkrywa, że jeden z uczniów Browna ją widzi. Dwójka zaprzyjaźnia się, a historia nabiera rumieńców. 

Debiut Laury Whitcomb bez żadnych wątpliwości można uznać za udany. Autorka udowodniła, że potrafi doskonale kontrolować nastrój powieści i budować interesującą narrację oraz dialogi. Jej powieść to doskonały przykład świetnej literatury fantastycznej dla młodszego czytelnika, która potrafi wzruszyć, przestraszyć, jak i wprawić w dobry nastrój, jednocześnie unikając denerwujących uproszczeń, których pełno w tym gatunku. Styl pisarski Whitcomb bywa mocno poetycki, zwłaszcza na początku powieści, gdy Helen jest jeszcze duchem, który nie odnajduje się we współczesnym języku i kulturze. Wspaniale to współgra z klimatem letniej przygody, który dominuje w pierwszej połowie książki. Później robi się znacznie bardziej dramatycznie, dzięki czemu rozleniwiony na początku czytelnik wpada w wir wydarzeń, a akcja znacznie przyspiesza. 

„Światła pochylenie” to bardzo ciepła i przyjemna historia. Kojarzy się z latem, beztroską i światem, w którym choć zdarzają się dramaty, dobro zawsze wygrywa. Choć niekonwencjonalna w kilku aspektach, a w wielu zbyt dorosła, jak na w gruncie rzeczy książkę o nastolatkach, debiut Laury Whitcomb przypomina mi lektury, którymi zaczytywałam się jako nastolatka. Jeśli tak ma wyglądać wyszydzany przez niektórych nurt nastoletniej powieści z dreszczykiem, ja chcę więcej. 

Światła pochylenie

Tytuł: Światła pochylenie

Autor: Laura Whitcomb

Wydawca: Initium

Data wydania: 2010-03-24

Format: 232 s.

Cena okładkowa: 32,90 zł

Opis z okładki:

Ktoś na mnie patrzył.
To dość niezwykłe uczucie, kiedy jesteś martwy…
 
Duch Helen był właśnie w klasie angielskiego w szkole średniej kiedy to poczuła. Po raz pierwszy od 130 lat patrzyły na nią ludzkie oczy. Oczy należące do chłopca, który aż do tej chwili niczym szczególnym się nie wyróżniał. Równocześnie przerażona i zaintrygowana, Helen zaczynała czuć, że coś ją do niego przyciąga. Fakt, że on przebywa w ciele a ona nie, stanowi dla nich pierwsze wyzwanie. W miarę walki o zna­lezienie sposobu na bycie razem, zaczynają odkrywać sekrety swojej przeszłości oraz szczegóły z życia młodych ludzi, któ­rych ciała przejęli.

Przewiń na górę