Pierwszym horrorem medycznym z jakim się zetknąłem był słynny „Manitou” autorstwa Grahama Mastertona. Co prawda fascynacja tą powieścią – cyklem jej kontynuacji – już dawno minęła, to jednak tematyka medyczna w tego typu powieściach bardzo mnie interesuje. Nic więc dziwnego, że gdy natrafiłem w pudle z książkami na stary, czytany przed ponad dekadą horror o takiej właśnie tematyce, postanowiłem go sobie odświeżyć.
„Nie narodzony” to powieść napisana przez lekarza z Nowego Jorku, jedna z pięciu wydanych w Polsce. Wszystkie oscylują wokół tematyki medycznej, gatunkowo przemieszczając się między horrorem a thrillerem. W przypadku recenzowanej tu powieści bliżej nam do tego drugiego gatunku.
Bohaterką „Nie narodzonego” jest Samantha Kirstin, młoda kobieta w ciąży, która ma to szczęście, że jej aktualnym chłopakiem jest doktor Jonatan Bryson, lekarz z jednego z najnowocześniejszych na świecie ośrodków prowadzących badania prenatalne kobiet. Dziecko, które Samantha nosi w swym łonie to jedyny ślad po poprzednim partnerze dziewczyny.
Samantha, ktra szuka każdego grosza by móc się urządzić po urodzeniu dziecka, godzi się na udział w badaniach prowadzonych przez ośrodek w którym pracuje Jonatan. Wprowadzona w stan uśpienia zostaje podłączona do medycznego komputera, który od tego momentu zaczyna wariować. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną nieprawidłowych działań maszyny jest dziecko w łonie Samanthy. Maszynie udaje się w jakiś sposób skomunikować z płodem i przekazać mu wiedzę a jednoczenie kontrolę nie tylko nad ciałem matki, ale również nad samym szpitalem.
Mimo że „Nie narodzony” to powieść napisana pod koniec ubiegłego wieku, to z pewnych przyczyn niewiele się zestarzała. Wciąż jeszcze żywe są strachy, które każą nam widzieć moce nadprzyrodzone w bardzo zaawansowanej technice. Wciąż boimy się, że kiedyś ta technika obróci się przeciwko nam. „Nie narodzony” jest więc oparty na tych samych lękach, które swego czasu pchnęły Mary Shelley do napisania „Frankensteina”.
W 1999 roku wydawnictwo Amber wydało nowe tłumaczenie tej powieści, zatytułowane „Embrion”.