Postać dr Brennan, wykreowana przez Kathy Reichs, za sprawą emitowanego w Polsacie i TV4 serialu „Kości” zdobyła w Polsce sporą popularność. Niedawno na naszym rynku ukazało się kilka powieści poświęconych przygodom pani doktor, które jednak różnią się od tego, co widzieliśmy w telewizji. Jeden ze sloganów reklamujących książkę mówił, że fani C.S.I. poczują się jak w domu. I rzeczywiście Reichs z niesamowitą dokładnością oddaje realia pracy antropologa. Jednocześnie udaje jej się zrobić to w sposób przyjemny i sprawiający, że czytelnik z prawdziwym zainteresowaniem śledzi tw pozoru nudne i żmudne zajęcie
W „Nagich Kościach” dr Brennan musi wykorzystać swoje doświadczenie by wspomóc śledczych pracujących nad szeregiem skomplikowanych spraw: spalonych w piecu zwłok dziecka, zaginionej matki oraz wypadku samolotu należącego prawdopodobnie do handlarzy narkotyków. Te zadania wymagają od Brennan wykorzystania całego swojego potencjału. Całkowite poświęcenie pracy rzutuje na jej życie osobiste. Literacki pierwowzór znacząco różni się od postaci wykreowanej w serialu. W książce dr Brennan to dojrzała kobieta wychowująca córkę. Jako alkoholiczka i rozwódka, stara się prowadzić normalne życie, co poważnie utrudnia jej praca. Albowiem dr Brennan nie dystansuje się do spraw , w których bierze udział. Nieustannie analizuje motywy zbrodni oraz osobowości tych, którzy je popełnili. Znakomitym posunięciem autorki było przedstawienie wydarzeń z perspektywy pierwszej osoby. Zabieg ten pozwala czytelnikowi na mocniejsze wczucie się w bohaterkę, większą empatię i pełniejsze zrozumienie sposobu jej myślenia. Zwłaszcza, że autorka stworzyła naprawdę interesującą postać…
„Nagie Kości” są bardzo dobrą powieścią sensacyjną. Interesująca, wielowątkowa fabuła, nietuzinkowe postacie i pieczołowicie przedstawione techniczne szczegóły to największe atuty tej pozycji. Recenzowana pozycja może być świetnym wstępem do zapoznania się z bogatą twórczością Kathy Reichs.