Królestwo cieni oraz inne utwory z mitologii Cthulhu

Howard – czyli kto?

Jakie jest wasze pierwsze skojarzenie z nazwiskiem Roberta A. Howarda? Conan Barbarzyńca czy Howard Phillips Lovecraft?

Oczywistym wydawałoby się to pierwsze, ale zakładając, że czytelnicy Carpe Noctem więcej czytają literatury grozy niż fantasy, nie byłoby dziwnym, gdyby ów teksański pisarz był niektórym bardziej znany jako przyjaciel autora Koszmaru w Dunwich i twórca literatury niesamowitej.

Już nazwa zbioru: Królestwo cieni oraz inne utwory z mitologii Cthulhu nie pozostawia złudzeń, że mówiąc o horrorze jesteśmy tutaj na dobrym tropie. Rzut oka we wnętrze tomiku to potwierdzenie. Wybór opowiadań poprzedza poświęcony osobie Howarda esej Lovecrafta, zaś za przekład i wybór odpowiedzialny jest Mateusz Kopacz, osoba z pewnością nieobca fanom horroru.

Czy jednak – co również może sugerować tytuł – mamy tu do czynienia ze zbiorem kalek z Lovecrafta? Zdecydowanie nie! Choć w części tekstów pojawiają się ewidentne odniesienia do stworzonych przezeń istot i artefaktów, choć w sposobie budowania niesamowitości również da się zauważyć jego mocny wpływ, twórczość Roberta E. Howarda ma swój własny charakter. Czytając przygody Conana Barbarzyńcy, da się zauważyć, że historie z jego świata mają w swoim charakterze sporo z horroru i właściwie trudno byłoby wyraźną linią oddzielić howardowskie weird-fiction od heroic fantasy. Można by wręcz zaryzykować twierdzenie, że świat z Królestwa cieni i innych opowiadań – a więc świat rzeczywisty okuty w mroczne pierwiastki – wprost nawiązuje do świata opisanego w Erze hyboryjskiej.

Ta przydługa gadanina miała na celu wyklarować czytelnikowi, że druga część tytułu zbioru jednocześnie jest celna i fani Lovecrafta jak najbardziej mogą czuć się zainteresowani twórczością Howarda, ale też nie muszą się obawiać, że napotkają jedynie mało umiejętne kopie. Owszem, Howard nie był pisarzem pierwszej klasy. Zarówno w warstwie stylistycznej, jak i fabularnej, opowiadania te trudno nazwać wzorcowymi, ale też nie sposób odmówić autorowi ogromnej wyobraźni i talentu do tworzenia naprawdę przejmujących scen grozy. A jeśli trafiają się tu literackie banały – Boże, jakie i one są pociągające!

Te kilka opowiadań to historie ludzi, którzy zwykle w niezwykłych okolicznościach poznają plugawe fakty z przeszłości Ziemi, setki lat temu wymazane z kart historii. Bohatersko zapuszczają się w ciemne i pradawne jaskinie, stają oko w oko z bożkami prymitywnych i zdegradowanych ludów.

Wybór opowiadań Howarda to prawdziwy powiew świeżości, choć teksty ani nie są nowe, ani bardziej oczytanych nie zaskoczą. Niemniej to jedna z najbardziej wartościowych pozycji w gatunku, jakie na naszym rynku w ostatnim czasie wydano. Pomimo wszystkich niedoskonałości w prozie Howarda, czytania takich zbiorów to prawdziwa przyjemność.

Królestwo cieni oraz inne utwory z mitologii Cthulhu

Tytuł: Królestwo cieni oraz inne utwory z mitologii Cthulhu

Autor: Robert A. Howard

Wydawca: Agharta

Data wydania: 2013-01-12

Format: s. 266, oprawa miękka

Cena okładkowa: 29,00

Opis z okładki:

Mniej znane oblicze mistrza fantasy, twórcy legendarnego herosa - Conana Barbarzyńcy. Robert E. Howard w czternastu opowieściach składa literacki hołd swojemu wieloletniemu przyjacielowi, H. P. Lovecraftowi. Synteza kosmicznego horroru mitów o Wielkich Przedwiecznych z mrocznym i brutalnym światem starożytnych legend!

 

...był niemal niezrównany w zdolności kreowania autentycznych uczuć upiornego strachu i koszmarnego suspensu.

H. P. Lovecraft o R. E. Howardzie (z przedmowy do niniejszej książki)

 

drżę na samą myśl o gigantycznej przepaści eonów, jaka rozciąga się pomiędzy naszym stuleciem a czasami, gdy ziemią targały wstrząsy, wyrzucające w górę, niczym falę, te błękitne pasma szczytów i turni, dziś skrywające rzeczy nie do pomyślenia.

Fragment opowiadania Czarna Skała

 

Howard Phillips Lovecraft (1890-1937) – amerykański pisarz, kontynuator literackiej spuścizny E. A. Poego, mistrz weird fiction, twórca „mitologii Cthulhu”, uważany za ojca współczesnego horroru.

 

Robert Ervin Howard (1906-1936) – niezwykle płodny amerykański pisarz fantastyczny, jego opowiadania publikowane były na łamach legendarnego już magazynu „Weird Tales”. Celował w opowieściach spod znaku fantasy, nie stroniąc jednak od kryminału, weird fiction, horroru, czy nowel historyczno-przygodowych. Najbardziej znany jest jako twórca postaci Conana Barbarzyńcy oraz Solomona Kane'a, opowieści o których doczekały się rozlicznych ekranizacji. Barwne i twórcze nawiązania do starożytnych dziejów oraz mitów przyniosły mu pośmiertną sławę, a jego dzieła stały się prekursorami gatunków sword & sorcery czy heroic fantasy.

Przewiń na górę