Alicja, t.1

Jacek Piekara do tej pory dał się poznać jako świetny pisarz fantasy. Jego cykl inkwizytorski czy też seria opowiadań o magu Arivaldzie sprawiły że dołączył do czołówki autorów fantasy w naszym kraju. W związku z powyższymi faktami zdziwiłem się nieco, gdy zaczynając swoją przygodę z książką, okazało się, że „Alicja” niewiele ma wspólnego z fantastyką znaną z innych pozycji autora. Piekara poszedł w zupełnie innym kierunku i muszę przyznać, że wyszło mu to naprawdę dobrze.

Pierwszy rzut oka na okładkę książki utwierdził mnie w przekonaniu, że będę miał do czynienia z horrorem lub co najmniej z thrillerem. Szybkie zapoznanie się ze streszczeniem z tyłu książki zdawało się ostatecznie potwierdzać moje domysły. Moje pierwsze wrażenie było całkowicie błędne. Otóż „Alicja” nie jest żadnym horrorem ani thrillerem a bardzo piękną historią o miłości, wierze w siebie i poświęceniu.

Bohaterem „Alicji” jest scenarzysta Aleks. Aleks to człowiek wypalony, cyniczny, nie wierzący w siebie. Porzucił lukratywną posadę dziennikarza chcąc zrealizować swoje marzenie. Jednak rzeczywistość okazała się bardziej brutalna niż mu się wydawało. Scenariusz nad którym nieustannie pracuje nie zyskał aplauzu producentów filmowych. Aleks nie ma pracy ani żadnej partnerki życiowej. Mieszka w obskurnym mieszkaniu, w podłej dzielnicy i nie ma żadnej nadziei na lepszą przyszłość. W tym trudnym dla niego okresie, w jego życiu nieoczekiwanie pojawia się Alicja, młoda dziewczynka, która wywróci jego życie o góry nogami, zmuszając by ponownie spojrzał w głąb siebie, odnalazł istotne wartości.

Fabuła książki może wydawać się banalna, lecz jest to tylko złudzenie. W książce nie chodzi bowiem o niespodziewane zwroty akcji czy też skomplikowane zawirowania fabularne. „Alicja” to historia ukazująca narodziny uczucia pomiędzy dwojgiem ludzi i przedstawiająca zmiany jakie w życiu człowieka może wywołać takie uczucie. Autor w wiarygodny sposób opisuje relacje zachodzące pomiędzy Alicją a Aleksem. Doskonały warsztat Piekary sprawia że książkę czyta się jednym tchem.

Ktoś mógłby zarzucić „Alicji”, że jest jedynie łzawym widowiskiem dla naiwnych. W żadnym wypadku nie jest to prawda. Ta książka ma w sobie autentyczne ciepło. Przekazuje czytelnikowi niesamowity ładunek emocjonalny i sprawia, że chcemy czytać ją na okrągło. Niezależnie od preferencji, każdy powinien zapoznać się z „Alicją” gdyż naprawdę rzadko zdarzają się takie perełki. Smutnym jedynie jest, że potrzeba tworzenia i odbioru takiej literatury jest często smutną diagnozą nas samych, obnażeniem naszych własnych deficytów.

Alicja, t.1

Tytuł: Alicja, t.1

Autor: Jacek Piekara

Wydawca: Red Horse

Data wydania: 10 sierpnia 2007

Format: 208 s.

Cena okładkowa: 29,95

Opis z okładki:

Kiedyś, dawno temu Aleks zrezygnował z dobrej pracy i miłości, podążając za marzeniem swojego życia. Dziś nieustannie poprawia scenariusz, którego nikt nie chce kupić i ogląda piękne dziewczyny na przejściach dla pieszych. Nawet nie przypuszcza, że piłka, która pewnego dnia rozbije szybę w jego oknie, zmieni całe jego życie. A dokładniej zmieni je Alicja, która przyjdzie przeprosić za szkodę…
Od poznania Alicji życie Aleksa radykalnie się zmienia. Znany aktor kupuje scenariusz, wymarzona dziewczyna daje się zaciągnąć do łóżka, a nieuprzejmy sąsiad ginie w wypadku samochodowym.
Jednak z czasem Aleks zaczyna sobie zadawać pytanie: co będzie, jeśli pewnego dnia na pytanie Alicji udzieli złej odpowiedzi?

Przewiń na górę