Akademia wampirów

„Akademia wampirów” to pierwszy tom cyklu, którego dwie kolejne części znalazły się już w zapowiedziach wydawnictwa Nasza Księgarnia. Pierwsza z nich, „W szponach mrozu” ma się ukazać już w czerwcu. W świecie z książek Richelle Mead oprócz wampirów istnieją również dampiry, których życiową rolą jest obrona bladych towarzyszy przed strzygami – swego rodzaju złymi krwiopijcami, opętanymi żądzą zabijania. Dampiry nazywane są strażnikami, a ich więź z wampirami bywa bardzo bliska. Jednak to, co łączy dwie główne bohaterki – nastoletnie Rose i Lissę, jest przez ich otoczenie uważane za niezwykłe. Dziewczyny właśnie zostały z powrotem sprowadzone do akademii po spektakularnej ucieczce do świata ludzi. W szkole czekają na nich starzy znajomi i stare niebezpieczeństwo. 

Dzięki osadzeniu akcji w szkole, w której uczą się fantastyczne postaci, „Akademia wampirów” przypomina klimatem „Harry’ego Pottera”, choć idealny odbiorca tej powieści powinien być odrobinę starszy i zdecydowanie żeński. Wcale nie bardziej brutalna, za to z dużą dawką miłości i seksu, jednocześnie znacznie mniej magiczna i prostsza, powieść Richelle Mead na pewno nie przyćmi sukcesu cyklu Rowling, ale i tak jest godziwym źródłem rozrywki. Napisana całkiem niezłym językiem i zgrabnie skonstruowana, „Akademia wampirów” stanowi przyjemną i wciągającą lekturę. 

Historia jest dość prosta i bywa przewidywalna, ale jednocześnie ma wszystko to, czego potrzeba dobrej powieści dla młodych czytelniczek – są dwie nastolatki, intrygujący dojrzały mężczyzna, tajemniczy outsider, a do tego młodzieńcze intrygi i niezwykłe miejsce akcji. Nie jest to bynajmniej Harlequin z wampirami. Richelle Mead jest na tyle sprawną autorką, że zdaje się mieć zupełną kontrolę nad tym, co pisze i jak pisze. Nie stara się być szczególnie oryginalna, ale nie idzie na łatwiznę, sprzedając tandetę. Swoich bohaterów traktuje zupełnie poważnie, dzięki czemu nie są kukłami wypełnionymi sianem, ale ludźmi z krwi i kości. 

Chociaż targetem powieści są przede wszystkim spragnione mrocznego romansu nastolatki, polecam ją również tym dziewczynom, które gimnazjum mają już dawno za sobą, ale lubią od czasu do czasu odpocząć od wymagających lektur i rozerwać się przy prostej, lecz ciekawej historyjce z przystojnym brunetem w roli romantycznego kochanka. 

Akademia wampirów

Tytuł: Akademia wampirów

Autor: Richelle Mead

Wydawca: Nasza Księgarnia

Data wydania: 2010-02-10

Format: 336 s.

Cena okładkowa: 29,90 zł

Opis z okładki:

Tylko najlepszy przyjaciel może ocalić ci życie. Zwłaszcza jeśli twój wróg jest nieśmiertelny…
 
„Akademia wampirów” to cykl powieściowy, który pokochały już miliony czytelników. Często jest porównywany ze „Zmierzchem” Stephanie Meyer.
 
W szkole imienia świętego Władimira wampiry czystej krwi – moroje – uczą się posługiwać swoimi nadnaturalnymi darami, a mieszańce – dampiry – szkolą się na ich opiekunów i oddanych strażników. Posępne mury kryją jednak więcej mrocznych tajemnic, niż można by podejrzewać. Lissie Dragomir, morojce ze szlachetnego rodu, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Czy dampirka Rose, połączona z nią telepatyczną więzią, zdoła ochronić przyjaciółkę?
 
Już wkrótce kolejne tomy opowiadające o tajemnicach akademii wampirów!

Przewiń na górę