Trzeci brzeg Styksu

„Trzeci brzeg Styksu” to połączenie powieści historycznej i mrocznego thrillera. Akcja książki rozgrywa się w 1892 roku w Łodzi – mieście dymiących kominów, pracujących pełną parą fabryk włókienniczych, rozkwitających i upadających fortun, wreszcze czterech kultur – polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej – słowem: w okresie największego rozkwitu tego miasta, zwanego nie bez racji „polskim Manchesterem”. Reymont w „Ziemi obiecanej” opisał Łódź w sposób wyczerpujący, jednak prawie nie dotknął mrocznych spraw tego miasta. A przecież Karol Borowiecki też nosił rewolwer, a i nie brakowało powodów, by go użyć! „Trzeci brzeg Styksu” to także suma fascynacji tekstami Arthura Conan Doyle’a, Edgara Allana Poe i polskich pozytywistów i modernistów.
Z pałacu fabrykanta Friedricha Neumanna zostaje nocą porwany jego syn. Po kilkunastu dniach znika też dziecko inżyniera Szałkowskiego z fabryki Scheiblera. W tym samym czasie do Łodzi przyjeżdża Andrzej Potulicki, zlicytowany szlachcic, i również przepada bez wieści. Czy te sprawy mają ze sobą coś wspólnego? Pierwszą zajmuje się carska policja, a gdy ta nie jest w stanie się wykazać, rodzice zaginonego zatrudniają detektywa z Warszawy; sprawę drugiego chłopca przyjmuje miejscowy prywatny detektyw, Rosjanin nazwiskiem Riepin wspierany przez nowego asystenta, Polaka, Stanisława Raczyńskiego, a także genialnego żydowskiegom wynalazcę, Izaaka Kona. Zaginionego szlachcica szuka natomiast, pozostawiona sama sobie, jego żona. Maria. Trzy śledztwa, trzy toki rozumowania – czy mają szansę się połączyć?
Wkrótce warszawski detektyw zostaje w bestialski sposób zamordowany, choć nie wiadomo, czy to wynik prowadzonej właśnie sprawy, czy dawne porachunki. W tym samym czasie dochodzi do jeszcze jednego zdarzenia, a raczej całej serii: zaczynają wysychać studnie i dochodzi do kilku katastrof budowlanych. Nie pierwszy raz i nie ostatni, lecz, choć jeszcze nikt o tym nie wie, odpowiada za to szaleniec, przed którym już wkrótce zadrży całe miasto. Detektywom Riepinowi i Raczyńskiemu, bo to ich poczyniania czytelnik będzie śledził przede wszystkim, wkrótce udaje się złapać trop, który wiedzie do cyrku. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Droga do poznania prawdy wiedzie poprzez podejrzane szynki, zadymione cukiernie, ruiny spalonych fabryk i ciemne zaułki przemysłowego miasta.
——
 
Tytuł: Trzeci brzeg Styksu
 
Autor: Krzysztof Beśka
 
Wydawnictwo: Rebis
 
Format: 392 s.
 
Data wydania: 8 maja 2012
Trzeci brzeg Styksu

Data wydania: 2012-05-08

Przewiń na górę