Wieści z Biblioteki grozy

Mamy przyjemność zaprezentować Wam najnowsze zapowiedzi z Biblioteki grozy wydawnictwa C&T.  Najpóźniej trzeciego września do księgarń trafią Dziwne zjawiska Arthura Conana Doyle’a, autora legendarnej postaci Sherlocka Holemsa. Zbiór zawierać będzie siedem opowieści niesamowitych w przekładzie Ewy Rudolf, zilustrowanych przez Ninę Marszałek, zaś całość kosztować będzie 22zł. Warto przypomnieć, że Doyle był wielkim i często bezkrytycznym miłośnikiem spirytyzmu, na temat którego napisał nawet obszerne, dwu­to­mowe dzieło The History of Spi­ri­tu­alism.

Arthur Conan Doyle (1859-1930) to twórca postaci Sherlocka Holmesa, choć ma w swoim dorobku literackim także kilkanaście opowiadań i dłuższych nowel spod znaku grozy.
Niniejsza edycja zawiera siedem z nich. Sześć pierwszych znalazło się w zbiorze „Kapitan Gwiazdy Polarnej” wydanym w roku 1890 nakładem londyńskiego Longmansa. A tytułowy utwór okazał się tak wyśmienity jako opowieść grozy, że jest często zamieszczany w antologiach najlepszych przykładów tego gatunku.
Legendarna, dłuższa nowela grozy „Pasożyt” – zamykająca nasz wybór tekstów Conan Doyle’a – jedynie potwierdza, że autor „Psa Baskerville’ów” nie tylko w literaturze kryminalnej ujawnił swój talent…

doyle-dziwne_zjawiska

W dalszej kolejności spodziewać można się nowego tomiku opowiadań H.P. Lovecrafta o tytule Horror w muzeum (premiera w okolicach października), Widzialnego i nie­widzialnego Bensona (grudzień) a w 2016 roku zbiorów Onionsa, Bierce’a, Francis Marion Crawford, drugiego tomu opowiadań Le Fanu i Rudyarda Kiplinga.

Porównując zestawienie z poprzednimi da się zauważyć, że kolejność premier zmienia się bardzo dynamicznie, z pewnością jednak finalnie fani otrzymają wszystkie tomy, na które już z dawna czekają.

 • old weirdman

  Dzięki Panie Pawle za informacje. Oczywiście zakup obowiązkowy. Piękna okładka choć pozornie nie zwiastująca klasycznej grozy;widać,że tym razem akcja przeniesiona na morze.

 • maszynistaGrot

  Wspaniałe wieści, choć ten Bierce coraz bardziej się przedłuża. Jednak do tych zmian w kolejności rzeczywiście się już można przyzwyczaić. Najważniejsze że seria jest kontynuowana. Ciekawi mnie ten Conan Doyle, bardzo fajna okładka – może sugerować coś w stylu Artura Gordona Pyma Poego.

  Jeśli chodzi o Lovecrafta – horror w muzeum to może ten zbiór co pierwotnie miał mieć tytuł „Nienazwane” ?

  • Zbiorek to będzie coś podobnego do „Kopca”, tylko tym razem 5 tekstów, które Lovecraft napisał dla Hazel Head. Nieduży, ale szalenie podoba mi się taka koncepcja!

   • old weirdman

    Rzeczywiście świetna koncepcja-zwlaszcza ujawniona w takim dniu-znam tylko dwa z tych pięciu tekstów. Oby była kontynuowana przez Pana Marszałka w kolejnych tomach,co pewien czas.

   • maszynistaGrot

    Extra, kopiec to moim zdaniem bardzo dobre teksty.

    Zdziwiłem się tej muzealnej nazwy bo nie przypominam sobie aby HPL pisał jakieś opowieści o muzeum.

 • Żarłok

  kurcze a jutro mi sie konczy 34% znizki, myślałem, że to już. no ale i tak w taki upał nie ma mowy oczytaniu Doylea nie mówiąc o Sherlocku-bo klimat nie taki.