Nowości z Biblioteki grozy

Jesienią ukazała się jak na razie ostatnia książka z serii Biblioteki grozy wydawnictwa C&T. Szczęśliwie otrzymaliśmy niedawno świeżą porcję informacji dotyczących tego, co w fani klasyki horroru wydawanego przez Pawła Marszałka będą mogli przeczytać w najbliższych miesiącach.

Pod koniec kwietnia w księgarniach pojawią się Opowieści upiorne Edith Nesbit, zmarłej w 1924 r. angielskiej pisarki i poetki, znanej przede wszystkim z literatury dziecięcej. Wśród trzynastu opowiadań zawartych w tomiku – jak informuje wydawca –  znajdzie się niezwykle popularny w anglojęzycznym horrorze tekst Jak żywi, marmurowi (Man-size in marble). Za przekład odpowiedzialny jest znany już fanom serii Tomasz Gałązka (wcześniej tłumaczący Hodgsona, Bradbury’ego czy Machena).

W dalszej kolejności w czerwcu spodziewać się będzie można siedmiu dłuższych form w Dziwnych zjawiskach A. C. Doyle’a, następnie Widzialnego i niewidzialnego E. F. Bensona, absolutnego klasyka ghost-story, dalej kolejnego przekładu Lovecrafta i wreszcie z dawna wyczekiwanego tomiku Olivera Onionsa, o którego opowiadaniach autor Zewu Cthulhu wypowiadał się niezwykle pozytywnie, a na które polski czytelnik czeka już wiele lat. Warto dodać, że pojedyncze, znakomite opowiadania Bensona i Onionsa znaleźć można w kilku wydanych przed laty antologiach, takich jak Pokój na wieży (Benson), Opowieściach o duchach prawdziwych (również Benson) czy Opowieściach z dreszczykiem (Onions). Ciekawostką może być też fakt, iż zbiór opowiadań Olivera Onionsa zapowiadany był przed wielu laty w wydawnictwie Civis Press, odpowiedzialnym za publikację znakomitych zbiorów Dama tyfusowa Ewersa, Kościana ręka Strobla i powieśc Egzorcysta Blatty’ego oraz skróconego wydania Draculi Stokera. Do publikacji wtedy, w okolicach 1990 roku niestety nie doszło.

Da się zauważyć, że w kolejnych zapowiedziach wydawnictwa następują pewne rotacje w kolejności, ostatecznie jednak z całą pewnością fani klasycznej literatury grozy będą podobnymi wiadomościami ukontentowani.

nesbit-opowiesci_upiorne

 • old weirdman

  Dzięki za bardzo dobre wiadomości. Piękna okładka wyraźnie nawiązuje do opowiadania już znanego polskim wielbicielom klasycznej literatury grozy;chodzi oczywiście o tekst „Rycerze z marmuru” z antologii „Nie czytać o zmierzchu 3″-tutaj nosi on tytuł:”Jak żywi marmurowi”. Pamiętam,że styl pisarski E. Nesbit podobał mi się. Oczywiście zakup obowiązkowy,podobnie jak pozostałych pozycji z serii Biblioteka Grozy.

 • maszynistaGrot

  Ekstra wiadomości! Już się zacząłem niepokoić bo dość cicho było ostatnio o Bibliotece Grozy. Nesbit pisze znana jest głównie z pisania dla dzieci, no ale zobaczymy, sam się zastanawiam czy to będzie coś podobnego do innych kobiecych tomików BG, klasyczne ghost stories jak chociażby Edith Wharton? A Onions? Ten to już bardzo dawno zapowiadany przez c&t, fajnie że wreszcie się pojawi.

  • old weirdman

   Maszynisto,co do E. Nesbit to tak;spodziewaj się klasycznych ghost stories jakie znamy i lubimy. Jeśli pytasz o O.Onionsa to chwalił Jego teksty Lovecraft,chwalił je również Wojtek Gunia;myślę,że nie potrzeba lepszej rekomendacji do zakupu Jego zbioru opowiadań.